Sadržaj
Brzi odnos

Brzi odnos određuje se kao odnos sume novčanih sredstava, kratkotrajne financijske imovine i kratkotrajnih potraživanja poduzeća s jedne strane, te kratkoročnih obveza s druge strane. U ovom se pokazatelju razmatra novac i brzo unovčiva imovina koja služi za pokriće kratkoročnih obveza. Budući da zalihe trebaju proći kroz proces proizvodnje i/ili prodaje, smatraju se manje likvidnom imovinom te stoga nisu uključene u brojniku ovog pokazatelja.

S gledišta kreditne analize, brzi odnos trebao bi biti što viši, a omjer iznad 1 ukazuje da je iznos brzo unovčive imovine u poduzeću veći od kratkoročnih obveza. Kod djelatnosti (industrija) gdje se zalihe ne mogu brzo pretvoriti u novac (npr. građevinska industrija u doba krize), brzi je odnos znatno bolji pokazatelj likvidnosti od tekućeg omjera. Vrijednosti ovog indikatora treba uspoređivati u odnosu na prethodna razdoblja te shvatiti uzroke njegovih promjena (npr. njegovo povećanje može ukazivati na poboljšanje financijske situacije u poduzeću).

Savjet

Vrijednost pokazatelja brzi odnos veća od jedan ukazuje da je iznos brzo unovčive imovine u poduzeću veći od kratkoročnih obveza.

Na grafikonu pratimo kretanje pokazatelja za skupinu poduzeća koja su se u 2011. g. našla u financijskim problemima i grupu poduzeća koja posluju bez poteškoća. Kod problematičnih poduzeća uočava se niža razina ovog pokazatelja u promatranom razdoblju, uz njegov kontinuirani i veliki pad. S druge strane, kod poduzeća koja redovito posluju ovaj pokazatelj kroz vrijeme raste.

Koji se od navedenih oblika imovine smatra najnelikvidnijim?

Zalihe.

Kratkotrajna financijska imovina.

Novac.

Kratkotrajna potraživanja.